Etusivu » Uutta Terveyskirjastossa » Paracetamol-Ratiopharm

Lääkeopas Terveyskirjasto

Lääketietokeskuksen julkaisema Lääkeopas on tarkoitettu potilaille. Se sisältää tiedot lähes 1 700 lääkevalmisteesta. Lääkkeitä koskevat tekstit on laadittu Lääketietokeskuksessa, jonne myös sisältöä koskevat palautteet ohjataan (www.laaketietokeskus.fi).

Lääkkeet löytyvät aakkosellisesta hakemistosta niiden kauppanimien perusteella.


Paracetamol-Ratiopharm

Markkinoija

RATIOPHARM

Vaikuttava aine

parasetamoli

Käyttötarkoitus

Kivunlievitys ja kuumeen alentaminen. Lääkettä käytetään mm. päänsärkyyn, lihassärkyyn, hammassärkyyn, kuukautiskipuihin ja nivelrikon aiheuttamiin kipuihin. Valmiste sopii lapsille ja henkilöille, jotka ovat yliherkkiä asetyylisalisyylihapolle.

Annostus

Reseptillä lääkärin ohjeen mukaan.Itsehoidossa pakkauksissa olevien annostusohjeiden mukaan. Aikuisilla ja yli 12 vuotiailla lapsilla (>40 kg) annostus on yleensä on 500–1000 mg 1-3 kertaa päivässä. Parasetamolin maksimiannos aikuisilla on 3000 mg päivässä. Lapsilla annos suhteutetaan painoon, tavallisesti 10-15 mg/kg 3 kertaa vuorokaudessa. Vuorokauden kokonaisannos ei tule ylittää 45 mg/kg. Alle 4-vuotiaille lapsille suositetaan peräpuikkoja.

Lääkkeen ottaminen

Tabletti niellään vesilasillisen kera. Tabletin voi jakaa yhtä suuriksi annoksiksi.

Vaikutustapa

Parasetamoli vaikuttaa keskushermostossa lievittäen kipua ja alentaen kuumetta. Ei kuulu tulehduskipulääkkeisiin.

Haittavaikutukset

Haittavaikutukset ovat harvinaisia, kun noudatetaan lääkärin määräämää tai pakkauksessa suositettua annostusta.

Parasetamoli voi vaurioittaa maksaa, jos kerralla otetetaan huomattavan suuri annos tai jos suositettua suurempia annoksia käytetään pitkään. Yliannostusriskin välttämiseksi tulee varmistaa, etteivät muut samanaikaisesti käytössä olevat lääkkeet sisällä parasetamolia. Runsas alkoholin käyttö lisää maksavaurion riskiä.

Raskaus ja imetys

Valmistetta voi tilapäisesti käyttää turvallisesti myös raskauden aikana ja imetyksen yhteydessä.

Säilytys

Ei vaadi erityisiä säilytysolosuhteita, joten voidaan säilyttää huoneenlämmössä alle 25º:ssa.

Ulkonäkö

Valkoinen, pyöreä, kaksoiskupera tabletti, jossa jakoura toisella puolella, halkaisija 12 mm.

Hinta ja pakkaustiedot

Rinnakkaisvaihtoehdot

Ks. lääkkeen rinnakkaisvaihtoehdot hintavertailusta1.

Lääkeoppaan sisällöistä vastaa Lääketietokeskus www.laaketietokeskus.fi2