| Tulkintarajat: | |
|---|---|
| Normaali tai lievästi koholla | alle 3,0 mg/mmol |
| Lisääntynyt albuminuria | 3,0–30 mg/mmol |
| Selvästi lisääntynyt albuminuria | yli 30 mg/mmol |
| Nefroositasoinen albuminuria | yli noin 220 mg/mmol |
Molempia tutkimuksia käytetään munuaisvaurioiden varhaiseen toteamiseen. Molemmat tutkimukset mittaavat samaa asiaa eli valkuaisen (albumiini) erittymistä virtsaan. U- AlbKre näyte voidaan antaa sekä aamulla että myöhemmin päivävirtsasta, kun taas nU- AlbKre näyte annetaan vain aamulla yön aikana erittyneestä virtsasta. Erityisesti U- AlbKre tutkimusta käytetään diabetekseen liittyvän, mutta myös verenpainetautiin liittyvän munuaistaudin seulonnassa ja seurannassa. Albumiinin erityksen virtsaan eli albuminurian muita syitä voivat olla muun muassa sydämen vajaatoiminta, virtsatieinfektio, kuumeiset tulehdussairaudet ja verivirtsaisuus.
Lisääntymisen ollessa lieväasteista munuaismuutokset ovat vielä palautuvia, jos syy hoidetaan. Siksi varhainen toteaminen ja ajoissa aloitettu tehostettu sokeritasapainon ylläpito tai muu hoito ovat oleellisen tärkeitä.
Diabeteksen munuaistaudin seulonnassa ja seurannassa käytetään yleisimmin aamuvirtsanäytteestä mitattua albumiini-kreatiniinisuhdetta. Se on parempi kuin satunnaisesti päivän aikana otettu virtsanäyte, jolloin muun muassa fyysinen rasitus voi aiheuttaa tilapäisen valkuaiserityksen virtsaan.
U -AlbKre-tutkimuksella voidaan joissakin tilanteissa selvittää myös fyysisen rasituksen tai kehon asennon (ortostaattisen proteinurian) osuutta lisääntyneessä albuminuriassa. Tällöin tarvitaan erikseen yönäyte ja päivänäyte.
Näytteen antaminen
Näytteen ottamiseksi ei tarvita esivalmisteluja. Laboratorion antamat mahdolliset tarkemmat näytteenotto-ohjeet kannattaa lukea huolellisesti. Ellei näytettä ohjeisteta ottamaan muuna ajankohtana, virtsataan heti herätessä näytepurkkiin (yövirtsa) ennen fyysistä rasitusta ja runsasta pystyssä oleskelua, koska ne voivat nostaa tulosta.
Virtsatieinfektio, kuume tai kuukautiset häiritsevät tulosta, joten niiden aikana näytteitä ei tule antaa.
Ohimenevä albuminuria on yleinen ilmiö. Esimerkiksi erilaiset tulehdustilat ja fyysinen rasitus voivat nostaa tulosta tilapäisesti. Tulos on varmistettava toistetuilla virtsanäytteillä ja albuminurian diagnoosi tehdään vasta useamman positiivisen näytteen jälkeen.
Tarkan erityksen määrittämiseksi käytetään myös ajastettua yöllistä keräystä (ks. Albumiini, mikroalbuminuria yövirtsasta (aamuvirtsasta) (nU-Alb).